Тржиште енергије - електрична енергија

Усвајањем новог Закона о енергетици („Службени гласник РС”, бр. 145/14 и 95/18 - др. закон и 40/21) крајем 2014. године, област енергетике у домаћем законодавству је хармонизована са одредбама Трећег енергетског законодавног пакета Европске уније, чиме је настављен процес увођења конкуренције у електроенергетски сектор у Србији, како би се повећала ефикасност сектора кроз дејство тржишних механизама у производњи и снабдевању електричном енергијом, задржавајући при томе економску регулацију делатности преноса и дистрибуције електричне енергије као природних монопола.

Према новом Закону, измењени су услови за стицање права на

гарантовано снабдевање гарантовано снабдевање - електрична енергија Гарантовано снабдевање електричном енергијом је продаја електричне енергије домаћинствима и малим купцима по регулисаним ценама.

електричном енергијом. У складу са тим, од 1. јануара 2015. право на гарантовано снабдевање по ценама које регулише Агенција за енергетику, имају само домаћинства и

мали купци. Мали купци - електрична енергија Мали купци електричне енергије су крајњи купци (правна лица и предузетници) који имају мање од 50 запослених, укупан годишњи приход у износу до 10 милиона евра у динарској противвредности, чији су сви објекти прикључени на дистрибутивни систем електричне енергије напона нижег од 1kV и чија је потрошња електричне енергије у претходној календарској години до 30.000 kWh.

.

Домаћинства и мали купци могу остати на гарантованом снабдевању и снабдевати се у складу са постојећим уговорима, али имају право и могућност (али не и обавезу) да уговоре снабдевање са било којим лиценцираним снабдевачем електричном енергијом на слободном тржишту.

Уколико домаћинство или мали купац изабере снабдевача на слободном тржишту, а затим из било ког разлога остане без изабраног снабдевача, увек се може вратити на регулисано, гарантовано снабдевање. Сви остали крајњи купци морају имати уговор о снабдевању по тржишним условима.

Крајњи купац који нема право на гарантовано снабдевање, а нема важећи уговор о снабдевању (из

разлога Право на резервно снабдевање има крајњи купац електричне енергије који нема право на гарантовано снабдевање, у складу са одредбама овог закона, у случају:
стечаја или ликвидације снабдевача који га је до тада снабдевао;
престанка или одузимања лиценце снабдевачу који га је до тада снабдевао;
да није нашао новог снабдевача након престанка уговора о снабдевању са претходним, осим ако је престанак уговора последица неизвршавања обавеза плаћања купца;
да није нашао новог снабдевача након престанка уговора о снабдевању са претходним, а припада категорији купаца којима се не може обуставити испорука електричне енергије у случају неизвршавања обавеза, у складу са овим законом.

прописаних чланом 192. Закона о енергетици), има право на резервно снабдевање у периоду до 60 дана, у коме мора да пронађе новог снабдевача (у супротном је оператор система дужан да му обустави испоруку електричне енергије). Цена резервног снабдевања је по правилу виша од тржишних цена, јер се сагласно члану 193. Закона о енергетици одређује у поступку тендерске процедуре избора резервног снабдевача, односно не може бити мања од просечне цене електричне енергије на организованом тржишту за претходну годину, ако гарантовани снабдевач од стране Владе Републике Србије буде проглашен за резервног снабдевача.